Sıkça Sorulan Sorular

Çıkış ve Start nasıl olacak? Yavaş tekneler farklı mı olacak ?

Program dahilinde Limandan herzamanki gibi yavaş çıkarak, verilecek basılı talimata göre start bölgesinde beklenecektir. Yavaş tekneler ise yine her zamanki gibi yarım saat önce yol alabilecek. Bölge bir çoğumuz için yeni olduğundan, marinadan ayrılış ve start noktası büyütülmüş şekilde, ek harita olarak yarışmacılara verilecektir.


Oltalar dışarı saatinde mücadele ediliyorsa ve/veya mücadele sırasında alan dışına çıkıldıysa, ne oluyor?

Her iki durum, balık vurduğu anda hakem heyetine, gerekli bilgi verilerek mücadelenin turnuva süresi ve sınırları içerisinde başladığının kayda geçmesiyle mümkün olur. Bu durumda, hakemlerden birinin teknenin çağrısını turnuva telsiz kanalından alıp, gerekli izni yine aynı kanaldan umuma açık bir şekilde vermesi gerekir. Oltalar sudan dışarı komutundan sonra haber verildiği takdirde yakalama sayılmaz ve süre de tanınmaz.


Release puanı için video şart deniyor, peki normal yakalama için de mi gerekiyor? Kayıtlar ne zaman nasıl teslim ediliyor?

Kurallarda açıkça belirtildiği gibi, yakalanan balığın puan alabilmesi için her iki durumda uygun video kaydı şarttır; kayıtlar balık tesliminde yetkili bir kişiye teslim edilir. Bir daha önemle hatırlatmak isteriz ki, release puanı, nizami kurallar ve ölçüler dahilinde avlanan balıklar için geçerlidir. Nizami boyuttan küçük olan balıkların salınması mecburidir ve puana tabi değildir.


Kurallarda şamandıra yasak deniyor. Peki oltaya işaret balonu takmak serbest mi?

Ne yazık ki “hayır”. Mazmoz yöntemiyle yemli avlanmada 2 takım sınırı var. İki takım için zaten balon gerekmez.


Geri Salma’da (Yakala-Bırak) ve tekneye almada balık boyunu nasıl saptayabileceğiz?

Boy ölçümleri balık bordalandığında şerit metre ile yapılır. Küçük balıklar tekneye de alınabilir, ancak bu işlemi doğru yapamazsanız bu yöntemi hiç kullanmamak daha iyidir. Bu yarışma için, bu konuda işinizi kolaylaştırmak için sizlere ayrıca ölçme şeridi verilecektir.


Boğuşma esnasında koltuk kullanımı serbest mi?

Nizami bir koltuk (fighting chair) ise, ve de diğer yarışma kurallarına riayet edildiği müddetçe, “evet”. Herhangi diğer teçhizatlar kabul edilmez. (Emniyet ipi hariç).


Kıyıdan ne kadar uzaklaşacağız? Kıyıdan ne kadar sonra avlanabileceğiz?

Avlanma bölgesinin kıyılara en yakın mesafesi takriben 2 deniz mili’dir. Bu mesafeyi aşıp alana girdiğiniz anda (tekne hızına göre, start’tan sonra 6~7 dk ile yarım saat arası…) avlanmaya başlayabileceksiniz.


Bu yarışmada “offshore” yani açık deniz avı serbest mi?

Elbette ki serbest, zaten haritada açık deniz meraları da mevcut. Avlanma stratejisi seçimi tamamen yarışmacıya kalmıştır.


Popping ve jigging ile avlanmak serbest mi?

Alan sınırları içinde kalmak kaydıyla, kesinlikle “Evet”. Ancak mazmoz yöntemi ile aynı anda uygulanacaksa, suda olan 2 tane yemli takıma ek olarak, sadece 1 adet popping veya jigging takımı kullanılabilir. Tekneden sadece popping ve/veya jigging ile avlanılacaksa, toplamda 4 takım (2+2) kullanılabilir. Bu arada, “orfoz” ve “lahoz” türlerinin 1 Eylül’den itibaren “tamamen” yasaklandığını önemle hatırlatmak isteriz.

© 2024 TUNA MASTERS TEOS